Zpět na úvodní stránku

Příspěvky pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě

K. Mašková, 14. 4. 2010

      V roce 2010 přispějí svým pojištěncům na očkování proti klíšťové encefalitidě všechny zdravotní pojišťovny.

      Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Nutnost této prevence si uvědomují i pojišťovny, které přispívají lidem na koupi vakcín. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé starší 50 let, kteří dávají především očkovat své děti a na sebe nemyslí. V loňském roce onemocnělo 472 lidí ve věku od 40 do 74 let, dva z nich na následky nemoci zemřeli. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu.

      Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny VZP a Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank a pojišťoven OZP, které přispívají pouze dětem (VZP do 15 let a OZP do 19 let), mohou pojištěnci čerpat své příspěvky u všech ostatních pojišťoven bez věkového omezení. Přehled nabízí níže uvedená tabulka, která čerpá z materiálů jednotlivých pojišťoven.

     Očkování je jedinou spolehlivou prevencí tohoto onemocnění. Vakcína FSME-IMMUN od společnosti BAXTER má navíc prokázanou reálnou účinnost více jak 99 %, což je jedna z nejvyšších účinností mezi vakcínami obecně. Její spolehlivost a velmi dobrá snášenlivost je již více než 30 let prověřována lidmi po celém světě. Očkování proti klíšťové encefalitidě nepatří mezi nejnákladnější, ale přesto řada občanů toto očkování nepodstoupí právě z finančních důvodů. Příspěvky pojišťoven na očkování se pohybují od 300 až po 3000 korun. Některé pojišťovny nabízejí současně s příspěvkem na vakcínu i úhradu její aplikace lékařem. Hlavními kritérii pro výši příspěvku je věk pojištěnce a délka pojistného vztahu.

      Jak říká Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., Medical Director největší sítě očkovacích center v ČR Avenier a.s.: „Očkování proti klíšťové encefalitidě poskytuje ochranu před infekcí s potenciálem závažně ohrozit zdraví a život člověka. Následky tohoto onemocnění hovoří samy za sebe. Na klíšťovou encefalitidu neexistuje kauzální léčba, léčí se jen nespecificky nejzávažnější příznaky, které se v souvislosti s infekcí projeví. Některé následky nemoci narušují kvalitu života pacienta po prodělané infekci dlouhodobě až doživotně, např. chronické bolesti hlavy, ochrnutí paží, nohou, omezená hybnost, hluchota, závratě apod. Klíšťová encefalitida, především u starších pacientů často znemožňuje návrat k životu, který znali před nemocí.“

Zkratka pojišťovny Název pojišťovny Výše příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě
Děti (do 18 let) Dospělí (od 18 let)
VZP Všeobecná zdravotní pojišťovna 500,- -
VoZP Vojenská zdravotní pojišťovna 700,- 500,-
OZP Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven až 1000,- -
ZP M-A Metal-aliance pojišťovna 300,- - 600,- 300,- - 600,-
ZP MV ČR Pojišťovna ministerstva vnitra 200,- 200,-
RBP Revírní bratrská pojišťovna 300,- 300,-
ČPZP Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 300,- 300,-
ZP Média Pojišťovna Média plně hrazena 3.dávka i přeočkování vč. aplikace plně hrazena 3.dávka i přeočkování vč. aplikace
ZP Škoda Zdravotní pojišťovna Škoda 300,- 300,-

      Zdroj: Materiály jednotlivých pojišťoven

Očkování je levnější, než se zdá
      Očkování je díky příspěvkům od pojišťoven dostupné každému. Dle očkovacího schématu se druhá dávka aplikuje po 1-3 měsících od podání první dávky. Již první dvě dávky u většiny očkovaných osob vytvoří bohatou ochranu, která přetrvává minimálně 12 měsíců. Třetí dávku lze podávat po 5-12 měsících a čtvrtou za 3 roky po třetí. K udržení dlouhodobé imunity je následně potřebná jedna dávka vakcíny jednou za 5 let, u osob nad 60 let věku je tento interval kratší – jedna dávka co 3 roky.

Kontakt: Kateřina Mašková, Native PR, Záhřebská 23, Praha 2 120 00,
tel: 221 592 450, email:
katerina.maskova@nativepr.cz

Verze pro tisk
Verze pro tisk

Zpět
Archiv zpráv
Úvodní stránka

SIL © 14. 4. 2010