Zpět na úvodní stránku

Semena pískavice jako vehikulum přenosu Escherichia coli produkující shiga-toxin

H. Rozsypal, 7. 7. 2011Semena pískavice řecké seno Trigonella foenum-graecum
(obrázek z Wikipedie)

 

      Evropský úřad pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority, EFSA) vydal novou zprávu Pracovní skupiny pro epidemii E. coli produkující Shiga toxin (STEC) O104: H4 v Německu a Francii. Pracovní skupina EFSA byla založena za účelem koordinace vyšetřování, aby byl vystopován možný zdroj epidemie STEC O104: H4 v Německu a Francii. Pracovní skupina došla nyní k závěru, že pravděpodobným pojítkem mezi dvěma ohnisky infekce jsou semena pískavice dovezená z Egypta. Pískavice řecké seno Trigonella foenum-graecum L. je rostlina z čeledi vikvovitých, jejíž semena se pěstují ve Středomoří jako koření. Používá se i jako léčivá rostlina. Droga má charakteristický kořenný pach a hořkou chuť. Nelze vyloučit, že mohlo být infikováno i zboží dovezené z Egypta v letech 2009-11.

      Agentura doporučuje Evropské komisi, že by se mělo zabránit požívání semen a naklíčená semena konzumovat jen po důkladném povaření.

      Související informace (ECDC and EFSA joint Rapid Risk Assessment: Cluster of haemolytic uremic syndrome (HUS) in Bordeaux, France) je k dispozici zde.

Literatura:

  • Zpráva na webové stránce ECDC: EFSA Task Force reports on Shiga toxin-producing E. coli (STEC) outbreak. 5 July 2011. [Úplný text on-line]

Zpět
Archiv zpráv
Úvodní stránka

SIL © 7. 7. 2011