Zpět na úvodní stránku

Epidemie eboly v Guineji

H. Rozsypal, 30. 3. 2014

 

      22. 3. 2014 byla v Guineji vyhlášena epidemie hemoragické horečky eboly. Ve zprávě Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO) z 27. 3. 2014 se uvádí celkový počet 103 zasažených, z nichž zemřelo 66 (64 %). Patnáct případů zatím zůstává suspektních. Nemoc postihuje osoby ve věku 15-59 roků. Případy se vyskytly v jihovýchodních okresech Guékédou, Macenta a Kissidougou a jsou referovány 4 případy z hlavního města Conakry. Navíc státy Sierra Leone a Libérie, které sousedí se zasaženými oblastmi, hlásí první podezřelé a zemřelé (Libérie 8 suspektních případů, z nichž 6 zemřelo; Sierra Leone 6 podezření a z nich 5 úmrtí). Pacienti měli v anamnéze údaj o cestování do Guékédou. Pozitivní vzorky byly konfirmovány v Institut Pasteur v Lyonu ve Francii a Institut Pasteur (IP) v Dakaru v Senegalu a v Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin v Hamburku v Německu pomocí PCR testů.

      Humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontieres, MSF) spustila 24. 3. 2014 krizový zásah a do oblasti vyslala své pracovníky a dodala zdravotnický materiál. V postižené oblasti dnes již pomáhá mnoho lékařů, zdravotních sester, logistiků a specialistů na vodu a sanitaci.

      Světová zdravotnická organizace zatím nevyhlásila žádná omezení v oblasti cestování a obchodu.

Související odkazy:

 1. Informace o vyslání týmu organizace Lékaři bez hranic
  http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/guinea/epidemie-eboly--lekari-bez-hranic-vyslali-krizovy-tym-a-material.php
 2. WHO Emerging and Dangerous Pathogens Laboratory Network (EDPLN)
  http://www.who.int/csr/bioriskreduction/laboratorynetwork/en/
 3. Aktualizace o ebole na stránce WHO
  http://www.afro.who.int/en/clusters-a-programmes/dpc/epidemic-a-pandemic-alert-and-response/outbreak-news/
 4. Záběry z epidemie eboly v Ugandě z listopadu 2007 na webové stránce Lékařů bez hranic
  http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/guinea/video--epidemie-eboly.php


Obrázek viru horečky ebola z Wikipedie

Zpět
Archiv zpráv
Úvodní stránka

SIL © 30. 3. 2014