Zpět na úvodní stránku

Skončil jubilejní 25. mezioborový seminář Třeboň ´17

H. Rozsypal, 29. 1. 2017

      Ve dnech 25.-27. ledna 2017 se v hotelu Lázně Aurora v jihočeské Třeboni konal už 25. ročník mezioborového semináře Třeboň. Je pořádán pod záštitou tří odborných společností ČLS JEP a je započítáván jako odborná vzdělávací akce systému celoživotního vzdělávání ČLK, ČAS a KKVOPZ.

      Rostoucí zájem s téměř 400 účastníky si vyžádal i změnu uspořádání přednáškového sálu. Vzhledem k půlkulatému jubileu byl první blok věnován vzpomínání na uplynulých 25 let mezioborové spolupráce nejen v Třeboni a stal se příležitostí zamyslet se nad vývojem poznatků a nad realizací léčebné péče v našich oborech. Historizující přednášky se dotkly spolupráce mezi kliniky a laboratorními obory, epidemiologie, mikrobiologie, antibiotické rezistence a důležitých nemocí – sepse, střevních infekcí, infekce HIV a virových hepatitid.

      Náplní druhého dne byla problematika infekcí kostí a kloubů. Přednášející se rekrutovali zejména z řad mikrobiologů, infektologů a ortopedů. Tolik očekávaný zahraniční host – infektolog Dr. Andrej Trampuz, vedoucí centra pro septickou muskuloskeletální chirurgii v berlínské nemocnici Charité – musel z vážných osobních důvodů odříci svou účast. Přesto byl program nabitý a osteomyelitidy, spondylodiscitidy a artritidy byly probrány z mnoha úhlů pohledu. Přednášky obohatily znalost všech zúčastněných, přispěly k ujasnění si některých pochybností v indikacích vyšetření, interpretaci výsledků, rozhodování mezi konzervativním a operačním přístupem u infekcí kostí a endoprotéz a o způsobu a délce léčby.

      Třetí den zazněla série přednášek o tzv. emerging a re-emerging infekcích. Přednášky se týkaly tropických arboviróz, parotitidy, spalniček, tetanu, tularémie, bartonelóz, rickettsióz, hantavirových infekcí a neuroinfekcí. V závěru byly představeny připravené doporučené postupy diagnostiky a léčby toxoplasmózy a hnisavé meningitidy a vzbudily velmi živou diskusi.

      Kromě klíčových přednášek vyzvaných zkušených přednášejících zazněly i kvalitní přednášky mladších kolegů. Ústřední motiv již při založení semináře – mezioborový dialog – se realizoval i v letošním ročníku zařazením panelových diskusí. Celý program neúnavně moderovali hlavní organizátoři semináře prim. Chmelík a dr. Chrdle. Posterová sekce se netradičně konala ve venkovních prostorách pod přístřešky, prezentace autorů sdělení před postery vedla a komentovala dr. Hobstová.

      Účastníci ocenili dokonalou organizaci, komfortní ubytování a společenský program. Hlavní zásluhu na úspěchu akce mají pracovníci Infekčního oddělení NČB a.s. prim. MUDr. Václav Chmelík a MUDr. Aleš Chrdle s vydatnou organizační pomocí ostatního personálu oddělení a MUDr. David Šůs z Laboratoře klinické mikrobiologie NČB a.s. K hladkému průběhu semináře přispěli i firemní účastníci semináře.

      Nabízíme několik fotografií z panelových diskusí a organizované prohlídky posterů.

Fotografie z panelových diskusí a outdoorové posterové sekce

25. mezioborový seminář Třeboň ´17, 25.-27. ledna 2017

Celou fotogalerii zobrazíte kliknutím na náhledy

Panorama přednáškového sálu

25. mezioborový seminář Třeboň ´17, 25.-27. ledna 2017

Panorama rozvinete kliknutím na obrázek

Fotografie: Hanuš Rozsypal, David Šůs

Zpět
Archiv zpráv
Úvodní stránka

SIL © 29. 1. 2017