M. Trojánek, 26. 5. 2026
Dne 23. května 2026 proběhl první ročník Motolského dne cestovní medicíny, odborné nezávislé vzdělávací akce pořádané Centrem celoživotního vzdělávání 2. LF UK (Dvojka.edu).
Seminář se zaměřil na aktuální témata cestovní medicíny a praktické otázky, se kterými se lékaři stále častěji setkávají v každodenní klinické praxi. Diskutována byla problematika očkování cestovatelů, cestování v těhotenství, cestovatelského průjmu, nejčastějších zdravotních komplikací u cestovatelů, prevence bodnutí a poštípání hmyzem i významných neinfekčních rizik cestování. Součástí programu bylo také představení dat z motolské kohorty cestovatelů a zkušeností s organizací Očkovacího centra FNMH.
Velmi významný podíl na odborném programu měla Klinika infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové a LF HK UK, jejíž lékaři se aktivně podíleli zejména na bloku věnovaném novinkám v očkování a aktuálním doporučením v cestovní medicíně. I díky této úzké spolupráci zaznělo během akce s nadsázkou, že by se seminář do budoucna mohl označovat spíše jako „Motolsko-královéhradecký den cestovní medicíny“.
Akce ukázala rostoucí význam cestovní medicíny v běžné klinické praxi. S narůstající mobilitou populace přibývá pacientů vyžadujících předcestovní konzultace, očkování i řešení zdravotních komplikací po návratu ze zahraničí.
Organizátoři by rádi na letošní ročník navázali a vytvořili z Motolského dne cestovní medicíny pravidelnou odbornou akci zaměřenou na cestovní medicínu, očkování a importované infekce.
Na podzim letošního roku organizátoři plánují uspořádání semináře zaměřeného na praktická témata infekční medicíny pro ambulantní lékaře.
© SIL ČLS JEP